Hidrodinamika igra veliku ulogu u plivanju. Čak i minimalno smanjen otpor kretanju kroz vodu dovodi do poboljšanja postignuća. Dugo se u plivačkim krugovima diskutovalo da li treba ukinuti upotrebu hidrofobnog poliuretanskog plivačkog odela. Studija sprovedena od strane grupe istraživača Univerziteta u Bolonji i Veroni (Italija) bavila se efektimaprimene različitih vrsta plivačkih kapica na otpor kretanju kroz vodu prilikom plivanja. Tokom faza kliženja u toku trke glava plivača je važna tačka zbog sudara sa vodenim česticama i plivačka kapica, iako pokriva mali deo tela može imati uticaj na otpor. Cilj studije je bio da utvrdi efekte pasivnog otpora tri različite vrste kapica, i to: kapica od likre, silikonskih kapica i tzv. silikonskog ‘‘šlema’’ bez šavova. Na uzorku od 16 plivača testirane su tri brzine (1.5, 1.7, 1.9 ms) i pasivni otpor bio je zabeležen 5 puta pri svim brzinama.
Rezultati istraživanja su pokazali da je otpor 5-6.5% manji kod silikonske kapice bez šavova nego kod obične silikonske kapice pri svim brzinama a da između silikonske kapice i kapice od likre nema razlika. Autori razlike u otporu objašnjavaju vrstom materijala i prisustvom/odsustvom šavova jer silikonska kapica bez šavova poseduje veću krutost i nedozvoljava formiranje neravnina koje povećavaju otpor. ‘‘Plivači treba da vode računa pri izboru kapice ako žele da poboljšaju dinamiku plivanja’’ zaključuju autori.
Istraživanje je objavljeno u januarskoj svesci časopisa Journal of Strength & Conditioning Research za 2013. godinu. Link