Back BesplatanSport.com

Svesrpski kup - Vojvodina šampion

Godina 2014, u domaćim rukometnim okvirima, ostaće upamćena po saradnji rukometnih saveza Republike Srpske i Republike Srbije. Početkom leta, neposredno nakon eliminacije muške selekcije Srbije iz baraža za odlazak na SP u Kataru, reprezentacija Srbije odigrala je prijateljski meč sa reprezentacijom Republike Srpske u banjalučkom "Boriku". Četiri meseca kasnije, i rukometašice Srbije gostovale su u Banjaluci, a krunu na uspešnu saradnju dva saveza u, još uvek, tekućoj godini, označila je organizacija prvog Svesrpskog kupa na kome su učešće izborila po dva najbolja tima iz prethodne sezone s obe strane Drine.

Čast da ugosti prvi Svesrpski kup pripala je Tesliću, koji se već nekoliko puta pokazao kao odličan domaćin rukometnih utakmica. Put Teslića krenuli su rukometaši aktuelnih šampiona dve zemlje, Vojvodine i Borca, te vicešampion Srbije, Radnički Kragujevac, i drugi najbolji tim iz Republike Srpske u prošlosezonskoj Premijer ligi Bosne i Hercegovine, Derventa. U polufinalnim utakmicama sastali su se timovi iz istih zemalja.

Na otvaranju turnira na teren su istrčali rukometaši dva najbolja tima Republike Srpske. Bivši evropski šampion, Borac, u značajno podmlađenom sastavu bez dva reprezentativca (Mikić i Janković), pet standardnih igrača (Trivundža, Đukić, Obradović, Nikolić i Abadžić) i Bezbradice, koji je neposredno pred početak turnira otišao u Izrael, nije imao velike ambicije. Cilj je bio pružiti šansu mlađim igračima, videti koliko mogu i iskoristiti priliku ukoliko se ukaže. Na drugoj strani, Derventa, trenutno trećeplasirani tim Premijer lige BiH, doputovala je u najjačem sastavu željna dokazivanja u susretima sa sehaligašima. Fizički nadmoćniji i iskusniji tim Dervente lako je stigao do nedostižne prednosti od čak 10 golova već sredinom prvog poluvremena, a koliko su muka imali mladi Borčevi rukometaši dovoljno govori podatak da su tek u 13. minuti postigli prvi gol. Bez većih problema rukometaši Dervente su utakmicu priveli kraju, a konačan rezultat bio je 29:24.

Drugo polufinale donelo je susret dva najbolja tima Srbije, ali i timova koji još uvek nastupaju u evropskim kupovima. Na žalost svih ljubitelja rukometa, Radnički nije bio u najjačem sastavu, izostala je nekolicina igrača među kojim i reprezentativac Aleksandar Radovanović. Ni Vojvodina nije bila kompletna, ali izostanci reprezentativnog dvojca Marjanovića i Stankovića nisu bili primetni. Početak je protekao u igri "gol za gol" da bi prvu ozbiljniju prednost napravila Vojvodina kada je povela sa 11:7. Uspeo je uskoro Radnički izjednačiti rezultat i potpuno se vratiti u utakmicu. Na poluvremenu bilo je 14:14. Međutim, novih "plus 4" Vojvodine početkom drugog poluvremena rešili su utakmicu. U njegovom nastavku na terenu je postojala samo jedna ekipa, pa su tako Vojvođani ostvarili ubedljivu pobedu - 33:23.

Utakmica za treće mesto između Borca i Radničkog najuzbudljivija je utakmica prvog Sversrpskog kupa. Pobednika nije bilo nakon regularnih 60 minuta (24:24), a u penal završnici, sa sedmeraca uspešniji su bili Kragujevčani za konačnih 28:25.

Veliko finale, ma koliko da se priželjkivalo da bude neizvesno i uzbudljivo, to nije bilo. Rukometaši Vojvodine potvrdili su kvalitet i još jednom ubedljivom pobedom sa, i ovog putat, dosta boljim drugim poluvremenom savladali su Derventu 31:19 (16:12). Briljirao je na golu reprezentativac Miroslav Kocić (15 odbrana), a u napadu "lale" je predvodio Živković sa čak deset postignutih golova. Na drugoj strani, sa po tri gola, najučinkovitiji bili su Lukić, te pivoti Mišanović i Marčeta.

Najboljim pojedincima na turniru proglšeni su rukometaši Vojvodine. Kocić je poneo priznanje za najboljeg golmana turnira, Živković za najboljeg igrača, dok je Nikolić sa 14 golova najbolji strelac.

Divnoj manifestaciji održanoj u Tesliću prisustvovala su brojna poznata rukometna imena, a u "Radolinci", izneđu ostalih, mogli su se videti Saša Bošković, selektor ženske rukometne reprezentacije Srbije, Momir Ilić, najbolji srpski rukometaš i kapiten reprezentacije, predsednici saveza, kao i mnoga druga poznata lica iz sveta rukometa.

Pobedom nad Derventom, Vojvodina je postala prvi svesrpski šampion u bilo kom sportu. Plan dva saveza je da se kup održava svake godine uz naizmenično domaćinstvo u različitim gradovima. Pored toga, naredne godine trebalo bi da se odigra i premijerni ženski rukometni Svesrpski kup, a vrlo je moguće da će termini odigravanjai bit izmenjeni u odnosu na ovu godinu.

Posted: 29 decembar 2014